دکتر علیرضا عارف زاده

دکتر علیرضا عارف زاده

کوتاهی قد کودکان

این روزها یکی از مراجعات شایع والدین به مطب نگرانی از رشد کودک و بلوغ زودرس و تشدید علائم بلوغ نامتناسب با رشد قدی و بحث چاقی بالاخص در دختران  و بلوغ زودرس همراه با آن میباشد. 


به چند نکته دقت فرمایید :

1)درمان با هورمون رشد پس از تشخیص قطعی کمبود هورمون رشد تنها در صورتی موثر است که صفحات رشد استخوانی باز باشند. یعنی پیش از بلوغ یا اوایل بلوغ. بنابراین به والدین توصیه میگردد به محض وجود علایم بلوغ بالاخص بلوغ نامتناسب با رشد قدی و خصوص بلوغ در کودکان چاق سریعا به پزشک فوق تخصص غدد مراجعه نمایند. 

توجه :در زمانی که صفحات رشد  بسته شده باشند ، درمان با هورمون رشد به هیچ‌ وجه موثر نیست. 

 2)برای بررسی‌ تناسب قد کودک باید ارزیابی قد کودک به طور مرتب انجام شود.

3) بیماری های متعددی نظیر کم کاری تیروئید،  کمبود ویتامین دی،  بیماریهای متابولیک،  بیماریهای سیستمیک،  بیماریهای قلبی و ریوی مزمن و بسیاری از بیماری های غددی منجر به کاهش رشد می گردند که لازم است با انجام آزمایشات لازم توسط پزشک غدد تشخیص داده و درمان شوند. 

3) هر چند ژنتیک در رشد قد بی تاثیر نیست اما دقت کنید که رژیم غذایی نیز در رشد کودکان بسیار نقش دارد یک مثال واضح این موضوع مهاجرت ژاپنی ها به ایالات متحده آمریکا است که دیده شد آن گروه مهاجران در مقایسه با گروه والدین خود دارای قد بلند تری شدند و ضرب المثل معروف ژاپنی ها در این مورد معروف است که میگویند :

توسعه ملت ها را در بلندی آسمان خراش های آنها جستجو نکنید بلکه در بلند شدن قد کودکان و مردم آن ملت جستجو کنید،  چون ژاپنی ها پس از جنگ توانستند با اصلاح رژیم غذایی خود متوسط ده سانتیمتر قد مردم شان را بلند تر کنند. 

4) استرس و بی خوابی در کاهش رشد و قد کودکان سهم به سزایی دارد،  چون هورمون رشد در خواب ترشح می شود،  بنده همواره به والدین توصیه میکنم که فرزندان خود را قبل از ساعت 11 شب بخوابانید و از استرس کودکان تا حد ممکن بکاهید. 

5) مسائل روحی و روانی اجتماعی مثل طلاق نیز در کاهش رشد کودکان بسیار نقش دارند بنده در دوران طبابت خود کم با بیماران اینگونه برخورد نکردم پس ایجاد محیطی امن و در کمال آرامش در منزل را جهت کودکان فراموش نفرمایید. 


تاریخ ارسال: شنبه 26 اردیبهشت 1394 ساعت 14:25 | نویسنده: Dr.Alireza Arefzadeh | چاپ مطلب
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.